W roku szkolnym 2022/2023 realizowaliśmy w naszej grupie międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego "Przyjaciele Zippiego". Jego głównym zadaniem jest kształtowanie i rozwijanie umiejętności psychospołecznych u małych dzieci w wieku 5-8 lat. Głównym bohaterem programu jest patyczak o imieniu Zippi i jego przyjaciele.

Poprzez cykl 24 spotkań dzieci uczą się różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu, a także doskonalą relacje z innymi ludźmi. W trakcie zajęć pojawia się wiele okazji do zabawy, ćwiczeń i rozmów o sprawach ważnych na tym etapie życia, o przyjaźni, o zmianach jakie zachodzą w nas i wokół nas, o sukcesach i porażkach oraz sposobach radzenia sobie z trudnościami. Dzieci dowiadują się, że potrafią znaleźć rozwiązanie, że warto i można prosić o pomoc, a także uczą się okazywać pomoc innym. Dnia 7 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie realizacji Programu z udziałem dzieci 6-letnich oraz ich rodziców. Przedszkolaki wraz z Panią Anią i Panią Martą wspominały spotkania z Zippim, opowiedziały o swoich wrażeniach, a podczas ceremonii rozdania dyplomów i koron otrzymały również poduszki z wizerunkiem Zippiego.

Tekst: M. Kuczyńska
Foto: archiwum przedszkola