Realizacja Programu "Zdrowe zęby mamy, marchewkę zajadamy" (2)

W ubiegłym tygodniu dzieci z grupy III "Montessorki" zrealizowały bloki tematyczne dotyczące Wojewódzkiego Programu Zdrowia Jamy Ustnej i Zapobiegania Próchnicy "Zdrowe zęby mamy marchewkę zajadamy". Wychowankowie wdrażani byli do przestrzegania zasad higieny jamy ustnej, poprzez codzienne szczotkowanie zębów w przedszkolu.

Dzieci poznały prawidłową technikę mycia zębów, praktykując czynność na modelu szczęki zaprezentowanym przez nauczyciela. Przedszkolaki dowiedziały się jakie produkty należy spożywać, aby mieć zdrowe i mocne zęby. Dzieci wiedzą również, że cukier zawarty w słodyczach powoduje próchnicę. Przy okazji zajęć rozwijaliśmy także swoje zmysły, rozpoznając smaki warzyw z zasłoniętymi oczami. Na zakończenie realizacji programu wybraliśmy się do pobliskiego gabinetu stomatologicznego. Podczas wizyty wychowankowie dowiedzieli się wielu istotnych rzeczy dotyczących higieny jamy ustnej min. co jaki czas należy zmieniać szczoteczkę, a także jak często należy odwiedzać dentystę. Poznali również nazwy narzędzi dentystycznych, a także mieli okazję zobaczyć na czym polega zdjęcie rentgenowskie. Największą atrakcją dla dzieci była możliwość siedzenia na fotelu dentystycznym, co pozwoliło na przełamanie strachu przed stomatologiem.

Tekst: Natasza Buczniewska
Zdjęcia: Archiwum przedszkola