W dniach od 29.11.21r.- 03.12.21r w grupie "Biedronek" odbyły się zajęcia w ramach Przedszkolnego Programu Zdrowia Jamy Ustnej i Zapobiegania Próchnicy skierowanego do dzieci pod hasłem "Zdrowe zęby mamy - marchewkę zajadamy". Dzieci w przedszkolu myją swoje ząbki codziennie.

Pięciolatki zapoznały się z wyglądem i sprzętem gabinetu stomatologicznego na podstawie ilustracji "W gabinecie dentystycznym jest ciekawie". Rozmawiały o przyborach higienicznych, wyróżniały te, które wiążą się z higieną jamy ustnej, ćwiczyły mycie zębów w praktyce. Dzieci metodą "burzy mózgów" wybierały produkty żywnościowe, które służą zdrowiu jamy ustnej i zębów, dowiedziały się, w jaki sposób dochodzi do choroby zębów - próchnicy, wiedzą, że spożywanie słodkich pokarmów i częste podjadanie między posiłkami szkodzi zdrowiu zębów.

Obejrzały bajki pt. "Przyjaciele na tropie zdrowych zębów…", "Dr Ząbek i legenda Zębolandii", wysłuchały opowiadania pt. "Benio u dentysty". Wykonały w zespołach prace plastyczne pt. "Co lubi a czego nie lubi Pan Ząbek?" oraz "LOGO - mój kubek do mycia zębów". Nauczyły się piosenki pt. "Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…". Na zakończenie zajęć przedszkolaki zajadały się zdrową marchewką i obiecały, że będą dbać o czystość i zdrowie swoich zębów, by mieć nie tylko piękny, ale
i zdrowy uśmiech.

Tekst: Ewa Cymerman