Dzieci z grupy V w roku szkolnym 2023/2024 brały udział w Ogólnopolskim programie edukacyjnym, prozdrowotnym "DZIEL SIĘ UŚMIECHEM". Ogólnopolski program edukacyjny "DZIEL SIĘ UŚMIECHEM" prowadzony jest od 2013 r. przez Polski Czerwony Krzyż oraz firmę Mars Polska wraz z partnerami merytorycznymi.

Celem projektu była edukacja dzieci w zakresie higieny jamy ustnej. Pozwoliła ona na ukształtowanie postaw prozdrowotnych a jak wiadomo edukacja dzieci od najmłodszych lat jest kluczem do budowania właściwych nawyków w przyszłości.

Zrealizowane zostały następujące bloki tematyczne:

• Moje zęby
  • Dbam o zęby
  • Sprzymierzeńcy zdrowych zębów
  • Idę do dentysty.

Przedszkolaki wysłuchały pogadanek i obejrzały prezentację multimedialną na temat budowy, roli i funkcji zębów. Położony został nacisk na zagadnienia czterech prostych kroków dla zdrowych i czystych zębów: szczotkuj - czyść - żuj - kontroluj.

Dzieci poznały zasady prawidłowego i skutecznego mycia zębów. Oswajały się ze znaczeniem regularnych kontroli stomatologicznych. Poruszony został temat próchnicy. Wychowankowie wykonywali zadania i ćwiczenia w programowych zeszytach ćwiczeń, labirynty i kolorowanki tematyczne. Nauczyły się śpiewać piosenek : "Zdrowe zęby" i "Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda". Nie zabrakło działań plastycznych, dzieci wykonały pracę "Piękny uśmiech" z wykorzystaniem różnych materiałów plastycznych.

Podczas zajęć z trzeciego bloku tematycznego położono nacisk na naturalnych sprzymierzeńców zdrowych zębów: fluor, dietę i ślinę. Omówiona została rola gumy bezcukrowej w zachowaniu higieny jamy ustnej.

Przedszkolaki zapoznały się z pracą lekarza stomatologa, a poprzez wyjaśnienie specyfiki jego pracy oswoiły się z wizytą w gabinecie dentystycznym i rozproszyły w jakimś stopniu lęki z nią związane. Dowiedziały się jak ważne jest odbywanie regularnych kontroli stanu jamy ustnej.

Dzieci poznały zasady prawidłowej higieny jamy ustnej, a także jak zapobiegać próchnicy w 4 prostych krokach. Wychowankowie bardzo chętnie brali udział w zajęciach. Dziecięcy uśmiech to radosne zjawisko. Aby był symbolem zdrowia należy już od najmłodszych lat zadbać o prawidłowe nawyki.

Tekst: Anna Krzemińska
Zdjęcia: Archiwum przedszkola