"Kto Ty jesteś? - Polak mały. Jaki znak twój? - Orzeł biały." Obchodząc tradycje oraz kształtując wartości patriotyczne w środę 10 listopada 2021 r. w grupie V "Pszczółki" świętowaliśmy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli Polska odzyskała nieodległość. Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Z tej okazji wychowankowie uroczyście świętowali ten wyjątkowy dzień dla Nas - Polaków. Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny dla dzieci "11 listopada" z którego wiele dowiedziały się na temat historii naszego państwa, ważnych informacji, symboli narodowych naszego kraju. Wysłuchały wiersza Marcina Brykczyńskiego pt. "11 Listopada". Nie zabrakło zagadek tematycznych oraz ciekawostek o Polsce dotyczących brzmienia nazwy naszego kraju w kilku obcych językach.

Dzieci recytowały znamienny wiersz pt. "Kto Ty jesteś? - Polak mały" Władysława Bełzy znany też pod nazwą ,,Katechizm polskiego dziecka”. Starszaki w odświętnych strojach z przypiętymi kotylionami, wzięły udział w akcji MEiN "Szkoła do hymnu” i dokładnie o godzinie 11:11 odśpiewały hymn Polski ,,Mazurek Dąbrowskiego” przyłączając się tym samym do placówek oświatowych z całej Polski, które w ten sposób uczciły rocznicę odzyskania Nieodległości. Przedszkolaki wykonały zbiorową pracę plastyczną na którą to złożyły się ich odciśnięte dłonie w barwach narodowych wokół konturu naszego kraju. Ponadto w tym dniu dzieci zajęły się kartami pracy związanymi z symbolami narodowymi, 6-latki wykonały godło z kodem kolorów, dzieci młodsze kolorowankę z symbolami.

Nadrzędnym celem obchodów Święta Niepodległości było kształtowanie przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Obchody z pewnością głęboko zapadną w pamięci i przyczynią się do kształtowania postaw patriotycznych małych przedszkolaków.

Tekst i zdjęcia: Anna Krzemińska