Dnia 29.10.2021 r. dzieci z grupy V "Pszczółki" w ramach udziału w akcji MEiN "Szkoła pamięta" odwiedziły kołobrzeski Pomnik Sanitariuszki. Przedszkolaki położyły pod pomnikiem zapalone znicze w barwach narodowych.

Zapoznały się z historią tego wyjątkowego, bo jedynego w Polsce i w Europie Pomnika Sanitariuszki. Usytuowany w strefie uzdrowiskowej Pomnik Sanitariuszki został wykonany z brązu według projektu wrocławskiego artysty Adolfa Cogiela i odsłonięty w 1980 roku. Stanowi wyraz hołdu, szacunku i uznania sanitariuszkom niosącym pomoc rannym żołnierzom podczas walk 1. Armii Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej. Przedstawia on klęczącą kobietę ubraną w żołnierski mundur, z przewieszoną przez ramię torbą, na której widnieje krzyż. Sanitariuszka udziela pomocy rannemu żołnierzowi. Wzorem dziewczyny na pomniku była sanitariuszka szer. Ewelina Nowak, która poległa podczas walk o Kołobrzeg niosąc pomoc na polu walki rannemu żołnierzowi.

Wizyta uwrażliwiła dzieci na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności. Szczególnie tych, którzy związani są z historią naszego miasta, regionu i społeczności. To niezwykle cenna lekcja patriotyzmu dla naszych przedszkolaków.

Tekst: Anna Krzemińska
Zdjęcia: archiwum przedszkola