Tegoroczna edycja Regionalnego konkursu plastycznego ,,ZABYTKI WOKÓŁ NAS” była jednym z wydarzeń odbywających w ramach obchodów 75 rocznicy zakończenia walk o Kołobrzeg i zaślubin 1 Armii Wojska Polskiego z Bałtykiem.

Odbyła się  pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego i Prezydenta Miasta Kołobrzeg  Anny Mieczkowskiej.  Organizatorami przedsięwzięcia było Przedszkole Miejskie nr 3 im. Marii Montessori w Kołobrzegu oraz Muzeum Oręża Polskiego.

Konkurs adresowany był dla dzieci w wieku 5-6-letnich uczęszczających do przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych na terenie powiatu kołobrzeskiego.

Zadanie konkursowe polegało  na samodzielnym wykonaniu pracy plastycznej w formacie A4, dowolną techniką płaską.

Celem konkursu było:

- rozwijanie inwencji twórczej dzieci poprzez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych (ciekawych materiałów i technik plastycznych);

- zapoznanie i zainteresowanie dzieci zabytkami znajdującymi się w okolicy;

- promocja i prezentacja uzdolnionych plastycznie dzieci.

Prace oceniało Jury w składzie:

Przewodniczący: Anna Krzemińska (wicedyrektor Przedszkola Miejskiego nr 3)

Członkowie: 1. Piotr Leszmann (adiunkt muzealny Muzeum Oręża Polskiego)

1. Teresa Kocoń (nauczyciel Przedszkola Miejskiego nr 3)

Jury oceniając prace uwzględniło kryteria takie jak: walory artystyczne, pomysłowość, oryginalność i samodzielność wykonania prac.

Na konkurs wpłynęły 53 prace z 11 placówek: siedmiu publicznych przedszkoli kołobrzeskich (nr 1, 2, 3, 6, 7, 8, 10); przedszkola niepublicznego Przedszkole Rodzinne Mądrowscy; oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 8 w Kołobrzegu oraz z powiatu z Przedszkola w Ustroniu Morskim oraz oddziału przedszkolnego przy Publicznej Szkole Podstawowej we Wrzosowie.

WYNIKI V REGIONALNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO ,,ZABYTKI WOKÓŁ NAS”:

Kategoria wiekowa 5-latki:

I MIEJSCE

1. Roksana Godlewska, Przedszkole Miejskie nr 1 z oddziałami integracyjnymi

w Kołobrzegu

1. Krystian Piorun, oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 8 w Kołobrzegu

II MIEJSCE

1.Aleksander Maciejewski, oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 8

w Kołobrzegu

III MIEJSCE

1. Karolina Michniewicz, oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 8 w Kołobrzegu
  2. Maria Świtlińska, Przedszkole Miejskie nr 10 w Kołobrzegu

WYRÓŻNIENIA:

1. Jakub Bogdanowicz, Przedszkole Miejskie nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Kołobrzegu
  2. Hanna Muchowska, Przedszkole Miejskie nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Kołobrzegu
  3. Jacek Muszyński, Przedszkole Miejskie nr 10 w Kołobrzegu
  4. Lena Powalska, Przedszkole Miejskie nr 8 w Kołobrzegu
  5. Natalia Rychlik, Przedszkole Miejskie nr 8 w Kołobrzegu

Kategoria wiekowa 6-latki:

I MIEJSCE

1. Kalina Lewandowska, Przedszkole Miejskie nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Kołobrzegu
  2. Kamil Marczak, Publiczna Szkoła Podstawowa im. I. Łukasiewicza we Wrzosowie

II MIEJSCE

1. Julia Kulbicka, Publiczna Szkoła Podstawowa im. I. Łukasiewicza we Wrzosowie
  2. Natasza Rucińska, Przedszkole Miejskie nr 3 w Kołobrzegu
  3. Pola Witkowska, Przedszkole Miejskie nr 3 w Kołobrzegu

III MIEJSCE

1. Nina Goleniowska, Przedszkole Miejskie nr 7 w Kołobrzegu
  2. Klara Gramowska, Przedszkole Miejskie nr 8 w Kołobrzegu
  3. Nikola Hryniewicka, Przedszkole Miejskie nr 10 w Kołobrzegu

WYRÓŻNIENIA:

1. Hanna Dalkowska, Przedszkole Miejskie nr 8 w Kołobrzegu
  2. Mikołaj Dudała, Przedszkole Rodzinne Mądrowscy w Kołobrzegu
  3. Maksymilian Kowalczyk, Przedszkole Miejskie nr 3 w Kołobrzegu
  4. Oliwia Rodak, Przedszkole Miejskie nr 7 w Kołobrzegu
  5. Marek Rychlewski, Przedszkole Miejskie nr 7 w Kołobrzegu
  6. Maria Szymanek, Przedszkole w Ustroniu Morskim
  7. Oskar Tryniszewski, Przedszkole Miejskie nr 3 w Kołobrzegu

Nagrody i upominki dla wszystkich uczestników konkursu ufundowali: Powiat Kołobrzeski, Gmina Miasto Kołobrzeg, Muzeum Oręża Polskiego oraz Przedszkole Miejskie nr 3. Do rąk dzieci trafią pamiątkowe dyplomy, książki, kolorowanki, puzzle, memory i inne gagety związane m. in. z naszym regionem i miastem.  Zostaną one przekazane do placówek i rozdane przedszkolakom na początku czerwca.

Wystawę prac plastycznych będzie można obejrzeć na ekspozycji na przełomie września i października 2020 r., o szczegółach (miejscu, dokładnej dacie) poinformujemy w późniejszym terminie.

Tekst: Anna Krzemińska

Zdjęcia: Katarzyna Bednarz