Projekt "Poznajemy świat wokół nas" był realizowany z dziećmi 5 i 6-letnimi z uwagi na spostrzeżenia poczynione przez wychowawców grup.

W ostatnich latach coraz częściej dzieci w swobodnych rozmowach poruszają tematy związanie ze sprzętem elektronicznym , z którego korzystają niekiedy dość często, są nim zafascynowane,  nadmiernie pobudzone, nie radzą sobie ze stresem. Nawet błahe powodu typu” nie stoję w pierwszej parze” powodują frustrację, niekiedy histerię. W obliczu narastających problemów należało podjąć wszelkie działania, które skierują zainteresowanie dzieci na świat przyrody. Umożliwić wychowankom wielozmysłowe jej poznawanie, a tym samym powstrzymać postępujące stany stresowe. Dać okazję do radzenia sobie z sytuacjami trudnymi, co w dalszym życiu powinno przełożyć się na umiejętność eliminowania używek, w tym alkoholu. Dofinansowanie na realizację projektu placówka pozyskała z budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg, z rozdziału 85 154- Przeciwdziałanie Alkoholizmowi. Niewielkie dopłaty pochodziły ze środków Rady Rodziców. Dzieci młodsze , 4-letnie uczestniczyły w wyjazdach dodatkowo,a koszt wycieczek w całości pokryła Rada Rodziców.

W dniu 16 maja przedszkolaki uczestniczyły w wycieczce do pasieki "Pszczółka" w Dygowie. Na miejscu Pan Czesław bardzo miło powitał swoich gości i niezwykle interesująco opowiadał o życiu pszczół, ich pracy i sposobach pozyskiwania miodu. Przedszkolaki wysłuchały wielu cennych informacji o produktach pszczelarskich i ich walorach zdrowotnych. Dużą atrakcją dla dzieci było przymierzenie kapelusza ochronnego i poznanie pszczelej rodziny znajdującej się w ulu. Na zakończenie Pani Tereska poczęstowała wszystkich pysznym i zdrowym miodem. Dzieci zachwycone, pełne wrażeń i nowych doświadczeń wróciły do przedszkola.

W dniu 29.05.2018 r. przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Ogrodów Tematycznych Hortulus w Dobrzycy. Celem wycieczki było poznanie różnorodnych gatunków kwiatów i roślin. Ogrody Tematyczne Hortulus to blisko 30 różnych, oddzielnych ogrodów tematycznych rozciągających się na obszarze ponad 4ha. Wśród nich są te związane ściśle z rodzajem środowiska – między innymi ogród leśny, skalny. W stylu angielskim zaprojektowano ogrody zmysłów – każdy z nich pobudza różne zmysły człowieka. Woń, aromat, zapach, to przede wszystkim trzy rodzaje ogrodów ziołowych, ogród pachnący oraz piękne rosarium w stylu angielskim. Wspólnie z panią przewodnik przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem spacerowały po ogrodach, zadawały pytania, chętnie odpoczywały w wyznaczonych miejscach. Zwiedzanie Ogrodów Tematycznych, poza  kontaktem z przyrodą dostarcza doznań natury estetycznej i duchowej. To również wspaniałe miejsce na wycieczkę dla tych, którzy nie mają własnego ogrodu, możliwość relaksu i odpoczynku w obcowaniu z przyrodą.

Las to miejsce, gdzie można poprzez bezpośrednią obserwację poznać świat roślin i zwierząt. W dniu 15.06.2018 r. odbyła się wycieczka do Szkółki Leśnej we Włościborzu. Dzieci uczestniczyły w zajęciach z edukacji przyrodniczej. W trakcie wędrówki wysłuchały ciekawych opowieści leśniczego o lesie i jego mieszkańcach, rozpoznawały gatunki drzew, rozróżniały warstwy lasu. Duże zainteresowanie wzbudził paśnik, kąpielisko dzików oraz szkółka leśna. Obserwacja naturalnego ekosystemu świata roślin i zwierząt to wspaniałe przeżycie, które na długo pozostanie w ich pamięci.

Celem wycieczki było poznanie pracy leśniczego w szkółce leśnej oraz wzbogacenie wiedzy na temat różnorodności gatunków drzew występujących polskich lasach.

Tekst: Aleksandra Gajek

Zdjęcia: Archiwum przedszkola