30 maja 2018 roku w Hali Milenium odbył się Finał wojewódzki I Mistrzostw Zachodniopomorskiego w Edukacji dla Bezpieczeństwa Ekologicznego w ramach XIV Konkursu dla Dzieci i Młodzieży “Uczę się bezpiecznie żyć” pod Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Agaty Kornhauser-Dudy o tytuł Mistrza Województwa Zachodniopomorskiego w Edukacji dla Bezpieczeństwa Ekologicznego o puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Konkurs był 1. edycją Zachodniopomorskiego Konkursu dla Dzieci i Młodzieży

„Uczę się bezpiecznie żyć”

Celem konkursu w odniesieniu do konkursu dla dzieci i młodzieży było wsparcie systemu bezpieczeństwa środowiskowego ekosystemu poprzez kształtowanie u dzieci i młodzieży wrażliwości środowiskowej na bazie świadomości kultury bezpieczeństwa ekologicznego w kontekście zrównoważonego rozwoju w ramach edukacji zachowań prośrodowiskowych wynikających z wiedzy i umiejętności oraz świadomości sytuacji zagrożeń nadzwyczajnych i w życiu codziennym w  kontekście zrównoważonego rozwoju.

Organizatorami głównymi Konkursu byli m. in. :

Euroregion Nysa, Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.

Współorganizacja instytucjonalna przypadła w udziale: Euroregionowi Pomerania

Podmiotami konsultującymi merytorykę Konkursu były:

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ministerstwo Obrony Narodowej

Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Środowiska

Ministerstwo Sportu i Turystyki

Komenda Główna Policji

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

Oraz inne podmioty.

Każda stacja konkursowa była praktycznym sprawdzianem wiedzy i umiejętności uczestników.

Uczestnicy na każdej stacji postawieni zostali przed konkretną sytuacją wymagająca od nich rozwiązania problemu ratowniczego celem wyeliminowania zagrożenia i doprowadzenia do sytuacji, w której zminimalizowany zostanie wskutek ich działania czynnik zagrożenia.

Zakres wiedzy i umiejętności na poziomie dzieci 6-letnich obejmował następujące zagadnienia:

• ochrona przyrody na szlaku turystycznym;
  • bezpieczne poruszanie się po drogach w mieście i poza terenem zabudowanym;
  • bezpieczne poruszanie się rowerem oraz drogi dla rowerów;
  • szlaki w górach;
  • bezpiecznie podczas jazdy pociągiem;
  • segregacja odpadów;
  • zdrowie i higiena;
  • wzywanie służb ratowniczych.

W kategorii dzieci 6-letnich I miejsce i tytuł Mistrza Województwa Zachodniopomorskiego w Edukacji dla Bezpieczeństwa Ekologicznego i puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zdobyła drużyna z Przedszkola Miejskiego nr 3 im. Marii Montessori w Kołobrzegu w składzie: Oliwer Krasowski, Szymon Piotrowski, Aleksander Szybisty.

SERDECZNIE GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!

IMG_20180530_175356-1