Materiał z zakresu obszaru praktycznych ćwiczeń dnia codziennego odgrywa ważną rolę w przygotowaniu dzieci do udziału w życiu społecznym. Maria Montessori zalecała, aby stosować te ćwiczenia już od najwcześniejszych lat, bowiem są one niezwykle cenne dla rozwoju dziecka (uczą samodzielności, a tym samym niezależności od dorosłych).

Ćwiczenia praktycznego dnia dotyczą m.in. podstawowej samoobsługi (rozbieranie się/ubieranie, mycie rąk, twarzy, zębów, składanie ubrań), odpinania i zapinania guzików, haftek, rzepów, zatrzasków, zamków, wiązanie sznurowadeł, pielęgnacja kwiatów, przelewania wody, obcowania z innymi (przywitanie się/pożegnanie, składanie życzeń), przygotowanie prostych posiłków.

Są to ćwiczenia, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, bowiem wpływają nie tylko na rozwój samodzielności, ale także na zmysły i emocje. Niezmiernie ważne jest, by przedmioty którymi posługuje się dziecko w ramach ćwiczeń praktycznego dnia były dostosowane do dziecka, wielkości jego ręki, siły – tak, jak dotyczy to całego przygotowanego otoczenia w systemie montessoriańskim.

Przedszkolacy podczas wykonywania tych ćwiczeń często odwołują się do ulubionych czynności i wielokrotnie je powtarzają. Dzięki temu ich ruchy stają się uporządkowane, precyzyjne oraz zaplanowane.

Zapraszam do obejrzenia galerii.

Tekst: M. Kuczyńska