28 maja odbyła się uroczystość poświęcona Marii Montessori - Patronce naszego Przedszkola. Maria Montessori urodziła się 31 sierpnia 1870 r. we Włoszech. Była pierwszą kobietą, która w swojej ojczyźnie ukończyła studia medyczne i otrzymała dyplom lekarza medycyny.

Jako zasadę pedagogiczną w stosunku do dzieci, wprowadziła swobodę w wyborze materiałów dydaktycznych, oraz dowolność miejsca i czasu pracy. Dobrowolność ta ma sprzyjać rozwojowi samodzielności, oraz umiejętności podejmowania decyzji. Kontakt z naturą pozwala dziecku na swobodne dostrzeganie otaczającego nas świata, poznawanie różnorodnych faktur, zapachów, dźwięków, co z kolei korzystnie wpływa na rozwój psychiczny dziecka. To tylko niektóre z założeń płynących z metody Montessori...

W tym roku przygotowana uroczystość miała nieco inny charakter. Ze względu na obostrzenia pandemiczne nie mogliśmy spotkać się razem, dlatego też każda z grup świętowała z osobna. Aby uczcić ten dzień, wszyscy przyszli do przedszkola odświętnie ubrani. W celu podniosłego rozpoczęcia uroczystości dzieci wraz z paniami zaśpiewały hymn przedszkola „Przedszkole Montessori”, następnie obejrzały prezentację multimedialną o życiu M. Montessori, nauczyły się kilku podstawowych słów w języku włoskim (m.in. Dzień dobry - Buongiorno, Do widzenia - Arrivederci, Cześć - Ciao, Proszę - Per favore), uczestniczyły w lekcji ciszy, oraz w zajęciu pokazowym z wykorzystaniem różowej wieży i brązowych schodów.

Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali karty pracy indywidualnej tematycznie związane ze ślimakiem (symbol pedagogiki montessoriańskiej). Organizowanie tego rodzaju uroczystości pozwala rozwijać zainteresowania dzieci, a także doskonalić pozytywne zachowania i kształtować pożądane postawy wychowanka Przedszkola.

Tekst: M. Kuczyńska
Foto: D. Bulska