Ćwiczenia praktycznego dnia odpowiadają naturalnej potrzebie dziecka, jaką jest aktywne, powtarzające się działanie. Polegają na wielokrotnym powtarzaniu czynności pozwalających na wykształcenie odpowiednich umiejętności do działania w życiu codziennym.

Ćwiczenia praktycznego dnia dotyczą podstawowej samoobsługi (rozbieranie się i ubieranie, mycie rąk, twarzy, zębów, składanie ubrań), odpinania i zapinania guzików, haftek, rzepów, zatrzasków, zamków, wiązanie sznurowadeł, czyszczenia metalu oraz przelewania wody, obcowanie z innymi (przywitania, pożegnania, składanie życzeń), przygotowanie prostych posiłków.

Podczas pobytu w przedszkolu "Montessorki" mają wiele okazji praktycznego działania: nakrywanie do stołu przed posiłkami, mycie rąk i zębów, ubieranie się i rozbieranie. Są to czynności wykonywane chętnie i dokładnie przez dzieci. Formy obcowania z innymi mogą przybrać postać rytuałów: powitanie i pożegnanie dzieci, wspólne spożywanie posiłków, dyżury.

Ważne jest by przedmioty, którymi posługuje się dziecko w ramach ćwiczeń praktycznego dnia były odpowiednio dostosowane do wielkości jego ręki, siły i zakresu możliwości, tak jak dotyczy to całego przygotowanego otoczenia w systemie montessoriańskim. Wszystkie przedmioty powinny być w zasięgu dziecka.

Celem ćwiczeń dnia codziennego jest przede wszystkim kształtowanie koordynacji ruchów, zintegrowanie osobowości, pobudzanie, upiększanie i harmonizowanie cyklu działania, stopniowe uniezależnianie dziecka od dorosłych, podnoszenie pewności siebie oraz poczucia własnej wartości, rozwijanie poczucia odpowiedzialności za otoczenie, rozwijanie wewnętrznego porządku, kształtowanie właściwych postaw w życiu społecznym i kulturowym.

Tekst: Aleksandra Gajek
Zdjęcia: Agnieszka Ćwiek